-

Informacja z prac zespołu ds. wynagrodzeń w uczelniach publicznych

Informacja z prac Zespołu do spraw przygotowania propozycji rozwiązań w zakresie wynagrodzeń w uczelniach publicznych

Zarządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 grudnia 2021 r. został powołany Zespół do spraw przygotowania propozycji rozwiązań w zakresie wynagrodzeń w uczelniach publicznych. W skład tego zespołu wchodzą przedstawiciele: Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”, Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dyrektorzy departamentów w MEiN. Zespołowi przewodniczy wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek.

Zadaniem zespołu jest dokonanie analizy aktualnego stanu wynagrodzeń w uczelniach publicznych i przygotowanie, w terminie do dnia 31 marca 2022 r., propozycji rozwiązań w tym zakresie oraz ich przedstawienie ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

Pierwsze – inauguracyjne, spotkanie zespołu odbyło się w czwartek 16 grudnia 2021 r. i miało charakter organizacyjny. KSN reprezentowali przewodniczący KSN kol. Dominik Szczukocki oraz zastępca przewodniczącego kol. Bogusław Dołęga. Przewodniczący Zespołu poinformował w jakim celu został powołany zespół i czym będzie się zajmował. Następnie, w krótkich wystąpieniach przedstawiciele poszczególnych instytucji przedstawili najbardziej pilne problemy z jakimi spotykają się w temacie finansowania szkolnictwa wyższego.

Przedstawiciele związków zawodowych poinformowali zebranych o trwającej ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, która ma na celu poprawę sytuacji materialnej pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Przewodniczący KSN przedstawił postulaty „Solidarności”. Zauważył, że zespół został powołany do przedstawienia propozycji rozwiązań problemów tylko w uczelniach, a chroniczne niedofinansowanie i pauperyzacja pracowników dotyczy całego sektora, w szczególności instytutów badawczych i instytutów Polskiej Akademii Nauk. Brak realizacji zobowiązań, które w 2018 roku publicznie, a także w rozmowach z KSN artykułował ówczesny minister nauki i szkolnictwa wyższego, a zarazem wicepremier Rządu RP bardzo niekorzystnie wpływają na wizerunek Zjednoczonej Prawicy. Przedstawiciele KSN zwrócili uwagę zebranych na poważny problem luki pokoleniowej, która pojawia się w szkolnictwie wyższym i nauce. Młodzi, dobrze wykształceni absolwenci nie chcą podejmować się pracy naukowej i dydaktycznej za wynagrodzenie bliskie wynagrodzeniu minimalnemu, zwłaszcza w czasach, gdy mogą otrzymać bezpośrednio po studiach dobrze płatną pracę w swoim zawodzie. Zauważyli także, że dobrze finansowana nauka to racja stanu. Bez intensywnego rozwoju nauki, nie będzie dobrze prosperującej polskiej gospodarki, konkurencyjnej na światowym rynku, a Polska będzie zdana na kupowanie rozwiązań technologicznych poza naszymi granicami. Równocześnie najlepsi naukowcy są zachęcani przez zagraniczne uczelnie i koncerny do pracy na ich rzecz. Podobnie wygląda sytuacja z wysoko wykwalifikowanymi pracownikami administracji i inżynieryjno-technicznymi, bez których dobrze prosperująca uczelnia czy instytut nie mają racji bytu.

W dniu 20 stycznia br. przewodniczący KSN kol. Dominik Szczukocki oraz zastępca przewodniczącego kol. Bogusław Dołęga wzięli udział w drugim posiedzeniu Zespołu. Spotkanie zostało poświęcone w głównej mierze problemom finansowania nauki w Polsce na tle międzynarodowym, które zreferował prof. Marian Szczerek. Następnie odbyła się dyskusja. Podczas spotkania przedstawiciele związków zawodowych ponownie zaakcentowali potrzebę realizacji postulatów dotyczących systemów wynagradzania. Postulaty KSN zostały omówione w Komunikacie Rzecznika prasowego Sztabu Protestacyjnego KSN z dnia 6 grudnia 2021 r. oraz w wywiadzie z przewodniczącym KSN pt. Zagłodzony system nauki w Forum Akademickim 12/2021.